DY FJALĖ PĖR REVISTĖN DRITA

Revista DRITA ėshtė themeluar nė vitin 1994, nė Veriun e largėt tė Evropės, nė Suedi. Revista DRITA ka arritur ti nxerrė 26 numra tė kėsaj gazete, tė cilėt janė shpėrndarė nė tė tėrė botėn.

Njė moment i veēantė emocional ishin pėr ne zbulimet senzacionale tė revistės DRITA reth thesarit tė princit Vid, mbretit tė harruar tė Shqipėrisė nga v. 1914 – 1918 dhe pėr lidhjet e kėtij me Suedinė.

Ndėrkaq, artikujt suedisht tė Shqiptar Osekut pėr zhvillimet nė trojet shqiptare ose reth komunitetit tonė nė Suedi kanė shėrbyer si pasqyrė afirmuese e komunitetit nė shoqėrinė suedeze.